Ska vi välja att göra det svåra, Baylan?

Slutscen. The West Wing lär oss en hel del. I denna slutscen i ett av avsnitten är det svårt att inte få tankarna till Obama och till den s.k. Obama-effekten på politiken. Där vi ser visionerna, modet och en politisk vilja till förändring. Jag hoppas innerligt att Baylan har vad som krävs för detta. Jag vill också kunna svara: Då gör vi det svåra.

Om vi väljer nån som inspirerar oss kommer vi att kunna möta vad som än händer och åstadkomma saker som vi ännu inte kan föreställa oss.

– Om vårt jobb har lärt oss någonting så är det att vi inte vet vad nästa president kommer att möta. Om vi väljer nån med visioner, nån med mod, nån med gravitas – nån som vet hur folk lever och som vill förbättra deras liv. Om vi väljer nån som inspirerar oss kommer vi att kunna möta vad som än händer och åstadkomma saker som vi ännu inte kan föreställa oss. Istället för att säga vem som är mest kvalificerad ska vi få det att framstå som självklart. Men det kommer att bli svårt, säger Toby Ziegler.

– Då ska vi göra det svåra, svarar Josh Lyman

Toby och Josh möter varandras blick i överenskommelse. Nästa bild: vi ser hur de vandrar på en öde gata med Lincon monumentet i förgrunden.

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s